McNeel Rhinoceros organické modelovanie. McNeel Rhinoceros - najvýhodnejší pomer cena/výkon. McNeel Rhinoceros (Rhino) je NURBS modelár.
    McNeel Rhinoceros organické modelovanie: Rovnako má Rhino aj skriptovací jazyk pre tvorbu vlastných skriptov, založený na jazyku Visual Basic, a SDK, ktorý umožňuje čítanie a zapisovanie priamo v formáte 3dm ako aj dwg, … . McNeel Rhinoceros 3D rozširuje svoju popularitu u architektov hlavne kvôli  pluginu pre tvorbu generovaných architektonických návrhov na základe definovaných matematických podmienok. Veľa mladých architektov používa výhody parametrického modelovania.

    McNeel Rhinoceros a jeho rastúca popularita je založená na jeho rozmanitosti, multi-disciplinárnych funkciách, rýchlu krivku-učenia , relatívne nízku cenu, a jeho schopnosť importu a exportu do viac než 30 formátov, ktoré umožňujú Rhinu pôsobiť ako nástroj spolupracujúci medzi programami v celej škále pracovného workflow pre dizajn.

    McNeel Rhinoceros organické modelovanie ponúka ľahko používateľné nástroje na 3D modelovanie. Podporuje technológiu NURBS. Program je určený hlavne na tvorbu technických konceptov a podobne.  McNeel Rhinoceros organické modelovanie Vám okrem vytvorenia návrhu ponúka aj vytvorenie výkresov, analýzu rapid prototyping a pod. a v konečnom dôsledku celkovú výrobu. K programu exitujú zásuvné moduly špecializované na jednotlivé odvetvia ako stavebníctvo, šperkárstvo, dizajn obuvi a v mnohých ďalších, samozrejme podľa zamerania a špecializácie.

PRE KOHO JE PROGRAM URČENÝ A ČO DOKÁŽE:
Vyžadujete dokonale hladké plochy organických tvarov? Na tisícinu presné modely pre obrábanie strojárskych foriem? Potrebujete špičkovú vizualizáciu? Potom by Vám McNeel Rhinoceros nemalo uniknúť. Jadro programu, už plne podporuje OpenGL, ale čo viac, dáva úplne nové možnosti v deformáciu objektov, predovšetkým Spojených plôch (polysurfaces) a telies. Vďaka UDT, teda Universal Deformal Technology, môžete prakticky ľubovoľne deformovať “plné” telesá bez toho, aby pri ľubovoľne “brutálnej :-)” deformácii došlo k porušeniu vodotesnosti modelu. Takže možno zdeformovaný objekt nechať vyrobiť frézkou bez obáv z toho, že by mohli nastať komplikácie s neuzavretým objektom. Medzi ďalšie zmeny, ktoré nie sú vidieť sa radí takmer všetky, ide predovšetkým o vylepšenie existujúcich a pridanie nových funkcií. Niektoré z nich možno využiť aj vo verzii 3.0 prostredníctvom balíku “Bonus tools”, respektíve integráciou Bonus tools do novších Service Pack.

Plochy, plochy, plochy.

    Ono sa to nielen ľahko povie, ale v McNeel Rhinoceros  sa to aj ľahko urobí. Program posúva konštrukčné možnosti zasa o krok ďalej, pričom základ zostáva rovnaký už roky – krivky. Bez nich sa nepohnete ani o pixel, ale to iste viete sami, NURBS sú skrátka niečo iné ako polygóny. Prejdime ale skôr k efektívnym funkciám umožňujúcim tvorbu, respektíve úpravu modelov. Hovorili sme o vylepšení množstva funkcií z predchádzajúcich verzií. K tým patrí napríklad funkcia twist (skrútiť) alebo bend (ohnúť). Predtým bolo možné krútiť a ohýbať len krivky alebo plochy. Teraz ale možno tieto kúsky vykonávať so všetkými objektmi, od pár spojených plôch po celú karosériu auta.

McNeel Rhinoceros UDT. Skrútiť celé auto? S technológiou UDT to nie je žiadny problém.

    Môžete sa len tak “vyblbnúť” a, alebo upraviť časť, ktorá vám pripadá príliš rovná alebo zahnutá. Nie sú to jediné dve funkcie, ktorým bola pridaná podpora úprav spojených plôch; najviac nás totiž zaujala ďalšia, nova, funkcia – cage (klietka).  Jednoducho si vytvoríte akúsi klietku okolo daného objektu, upresníte počet kontrolných bodov v jednotlivých osiach a ich následným pohybovaním sa v reálnom čase upravuje model. Keď napríklad máte fľašu, ktorá sa má vyrábať sériovo, ale chcete sa pozrieť ako by vyzerala o niečo širšie, obaľte ju  do klietky, pohnite pár bodmi a ihneď vidíte výsledok. Tým odpadá značne zdĺhavé premodelovanie. Samozrejme, že stále platí “vodotesná” kvalita UDT, takže model upravených klietok môžete do obrábacieho stroja odoslať úplne bez obáv. Ďalšou sadou, predtým nepredstaviteľných funkcií, sú príkazy ako Splop a FlowAlongSrf (predtým sa volal Sporph), ktoré umožňujú, zjednodušene povedané, nabaliť jedno priestorové teleso na iné priestorové teleso a to vrátane konštrukčné histórie. Predstavte si napríklad priestorové logo, ktoré môžete priložiť na helmu a plynule ho zdeformovať podľa tvaru helmy. Alebo môžete urobiť v rovine ľubovoľne zložitý tvar prsteňa a vzápätí ho zvinúť do valcového tvaru, pričom zostanú zachované všetky detaily, vrátane tých najjemnejších zaoblení.

Ukážky práce v programe McNeel Rhinoceros organické modelovanie

« z 2 »

viac informácií o tomto produkte

Interaktívne návody (Tutoriály)

Naučte sa pracovať sami v programe McNeel Rhinoceros pomocou interaktívnych tutoriálov. Spoznajte možnosti programu na vlastnej koži.

McNeel Rhinoceros krok za krokom

pokračovanie diel II.