McNeel Rhinoceros organické modelovanie. McNeel Rhinoceros - najvýhodnejší pomer cena/výkon. McNeel Rhinoceros (Rhino) je NURBS modelár.

McNeel Rhinoceros organické modelovanie:

McNeel Rhinoceros organické modelovanie – deformačná klietka.

    Globálna deformácia telesa pomocou obálkovej klietky. McNeel Rhinoceros však vie aj ďalšie kúsky. Určite ste niekedy počuli o Google Earth, prípadne ho používate, skúšate. Ak máte dostatok času, chuti a trpezlivosti, môžete v Rhinoceros vymodelovať: napríklad budovu firmy, v ktorej pracujete, polovicu mesta alebo len Váš dom, a umiestniť ho do Google Earth. Tak sa môžu aj ostatní pokochať nad 3D modelom domčeka, v ktorom bývate. S grafickými orgiami síce nepočítajte, počet polygónov by mal byť totiž čo najnižší. Avšak je to ďalšia príležitosť, aby Rhino prerazilo do doteraz neznámych končín.

Podpora polygónov pri McNeel Rhinoceros organické modelovanie

    Tu sme opäť o kus ďalej. “Ujo Bob” (tak mu u nás fakticky hovoríme: o)), teda Robert McNeely, kedysi dávno sľuboval. Všetky funkcie aplikovateľné na NURBS objekty bude možné aplikovať aj na modely z polygónových sietí. A svoj sľub tiež dodržal. Pravdou je, že nie všetky funkcie možno použiť kedykoľvek, ale tie základné ako napríklad boolovské operácie, split (rozdelenie), trim (strihanie), zváranie alebo projekcia kriviek už fungujú bezchybne. V čase vzniku tohto článku bola k dispozícii ešte stále betaverzia, ktorá sa však od finálnej o moc líšiť nebude. Avšak podpora funkcií na polygónové siete je zrovna vecou, ktorá nie je dotiahnutá.

Konštrukčná história

    Ďalšie podstatné vylepšenia je konštrukčná história. Ide o to, že keď urobíte nejakú krivku a z nej (respektíve niekoľkých ďalších) vytvoríte plochu, napríklad pomocou potiahnutia (loft), plocha sa bude v budúcnosti meniť podľa toho, ako sa zmenia vstupné krivky. Keď poupravíte tvar krivky pohybom kontrolných bodov, zmena sa okamžite prejaví na ploche. McNeel Rhinoceros 4 tým tak dáva úplne nové možnosti pri vizualizáciu kedy je treba rýchla zmena bez zdĺhavého prerábanie modelov. Keď inak celkovo opomenieme tieto zásadné zmeny, je tu aj pár drobností, ktoré ocenia najmä súčasní užívatelia Rhina. Ide napríklad o prepínanie pohľadov roztiahnuté na celú obrazovku pomocou záložiek, teda bez nutnosti okno zmenšiť, prepnúť sa do iného a to opäť zväčšiť.

    Ďalej rozšírená správa vrstiev – je možné vytvárať hlavné vrstvy a do nich “podvrstvy”, takže pri komplexnejších modeloch sa iste hodí prehľadná štruktúra. Samozrejmosťou je možnosť priradiť každej vrstve materiál, farbu, alebo dokonca typy čiar a ich hrúbky pre tlač. Pri modelovaní je veľmi dôležitý osnap – prichytávanie kurzora pri umiestňovaní kontrolných bodov atp. podľa určitých kritérií, napríklad na koniec krivky / hrany, na krivku, do jej stredu, kolmo na krivku atď. I tu došlo k vylepšeniu, a to funkciou SmartTrack. Čo to je? Ide o inteligentné uchytávaní bodov pri vytváraní kriviek vzhľadom k polohe iných, už vytvorených, bodov. Ak chceme vytvoriť ďalší bod, ktorý má byť v jednej úrovni s iným bodom (po osi X alebo Y), stačí kurzor sekundu podržať na bode, v ktorého úrovni má byť ten ďalší, a inicializuje sa SmartTracking.

McNeel Rhinoceros organické modelovanie – rysovanie v Rhino

Skice a výkresy

    Áno, McNeel Rhinoceros /McNeel Rhinoceros organické modelovanie/ podporuje šrafovania. Môžete nechať vyšrafovať akýkoľvek priestor ohraničený krivkami, zvoliť si typy šráf (plné, prerušované, bodkočiarkovanou, rôzne ornamenty atp.), Hrúbku šrafovacích čiar a ich hustotu. Okrem tejto novinky sú tu aj niektorým dôverne známe kóty, typy čiar (prerušovaná, bodkočiarkovanou, bodkovaný i.) alebo definície hrúbky čiary pre tlač a tak sa McNeel Rhinoceros dostáva aj do poľa pôsobnosti AutoCADu, vďaka čomu odpadá skôr nutný export do 2D programu za účelom dokončenie výkresu.

    A aby toho nebolo málo, môžete model buď vyrenderovat aby vyzeral ako technický výkres pomocou renderovacieho pluginu Penguin, a alebo si ho presne vyšrafovat, okótovat, a vytlačiť. Je tu totiž ďalšia novinka, a to veľmi škálovateľný tlač. Možno tlačiť ako jednotlivé pohľady, tak všetky štyri na jeden list, a všetko možné ľahko vizuálne korigovať, takže presne vidíte, ako bude vytlačený papier vyzerať. V perspektíve podfarbený náhľad alebo drôtené zobrazenie tiež nie je nič čo by Rhino nedokázal vytlačiť.

McNeel Rhinoceros – typy čiar a šrafy.

    Typy čiar a šrafy v Rhinocerose. Keď máme presný model aj nákres, nič nám už nebráni výrobok nechať vyrobiť. K tomuto účelu slúži plugin (zásuvný modul) RhinoCAM, ktorý je určený pre tvorbu dráh pre 2-1/2, 3, 4 a 5 osové frézovanie a vŕtanie. CNC stroj Vám potom vyfrézuje model presne podľa dráh, vygenerovaných v RhinoCAMu. Môžete si nastaviť rôzne veľkosti a tvary fréz, veľké množstvo obrábacích stratégií, dokonca máte možnosť vykonať interaktívnu simuláciu frézovania obrobku. Skrátka nepostrádateľná vec pre strojárov.

McNeel Rhinoceros organické modelovanie – fotorealistická vizualizácia

Renderer

    Vývojom prebiehajú všetky, ale najďalej je asi V-Ray, známy predovšetkým v kombinácii s 3dsmax, rovnako ako ďalšie špičkové moduly – Brazil render a Maxwell. Kvalitatívne sa blíži svojmu “maxáckému bratovi” a vo finále by s ním mal byť dokonca totožný, ale vývoj ešte nejakú chvíľu potrvá. Maxwell bol už oficiálne vypustený, naše dojmy sú však rozpačité. I cez to, že ide o finálny produkt je čoraz pomalší než konkurenčný V-Ray, to je však spôsobené tým, že je postavený na úplne inej báze ako klasické renderer ako je to v prípade V-Rayu. So správnym nastavením a dostatkom času sa ale dá dosiahnúť  veľa skvelých obrázkov, že by mohli všetci závidieť.

    Záleží teda na každom užívateľovi, ktorý renderer mu “sedí” a aké sú jeho nároky. V-Ray bol po celú dobu vývoja dostupný len betatesterom, ktorým sa ale mohol stať takmer ktokoľvek, kto požiadal o testovanie, dokázal, že niečo vie a uviedol rozumné dôvody prečo ním má byť. V čase tohto článku sa vývoj blíži ku koncu a verzie 1.0 by mala byť uvedená na trh. V-Ray je inak už v betafázach veľmi výkonný, výstup nie je nijako zašumený (veľký problém starších beta verzií Maxwell boli kvôli úplne odlišnej technológii renderovania zašumené) a predovšetkým poskytuje výborné výsledky za neuveriteľne krátky čas. Všetky tri moduly prinášajú do Rhina možnosti, ktoré tu tak dlho chýbali. Obrázky, ktoré sa dajú urobiť i v betaverziách týchto modulov, na plnej čiare trumfujú všetky výstupy, ktoré sa dali z Rhina urobiť za pomocou štandardného renderer. A nesmieme zabudnúť ani na Flamingo.

Čo prináša Rhino

    Rhinoceros prináša nespočetné množstvo vylepšení, nových funkcií, možností a nástrojov. Miesto evolúcie je skôr revolúciou a najvýznamnejším upgradom v histórii tohto programu, zmien je naozaj viac ako inokedy. Preto všetkým, ktorí našli v Rhino nástroj, ktorým urobia všetko, čo potrebujú, McNeel Rhinoceros len odporúčame. Ostatní, za skúšku nedáte ani EUR-o. Demoverzia limitovaná 25 uloženiami (aj potom plne funguje, len sa nedá práca uložiť), je dostupná zadarmo na internete. A ak Rhino používate alebo ste začali používať a neviete si rady, príde sa poradiť.

Viac o McNeel Rhinoceros organické modelovanie na stránke Rhina.